Orzeźwiające Mojito na bazie pokrzywy i herbaty miętowej Posti!

Jestem znana z zamiłowania do pokrzywy. Kolejny już rok szukam nowego zastosowania dla tej niedocenianej a tak wartościowej rośliny! Tego lata postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym :) I tak powstała zdrowsza wersja Mojito z dodatkiem pokrzywy zamiast listków mięty, i na bazie miętowej herbaty! Poniżej przedstawiam moją bezalkoholowa wersję, która cudownie orzeźwia i odświeża nawet w największy upał.

I ten zapach… mmmmm…

mojito b2

Składniki na 1 szklankę:

  • 1/2 Limonki pokrojonej na ćwiartki
  • 10 świeżych listków pokrzywy ( listki z samych wierzchołków)
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego
  • 100 ml mocnego naparu z mięty (musi być zimny)
  • szklanka kruszonego lodu
mojito b1

Zdjęcie składników, bez dodatku herbaty

Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania naparu z mięty, musi być schłodzony więc trzeba go przygotować odpowiednio wcześniej. Na jedną szklankę drinka należy zaparzyć 1 torebkę w 100 ml wody. 

Drugi krok to przygotowanie pokrzywy. Do celów spożywczych używa się tylko młodych pokrzyw, i tylko listków z samego wierzchołka- jest w nich najwięcej wartości odżywczych. Ze względu na parzydełka, pokrzywę przed spożyciem można lekko sparzyć gorącą wodą.

Z limonki odkroić końcówki i przekroić ją na pół. Na jednego drinka potrzebna nam jedna polówka, podzielona jeszcze na 4 części. 

Do szklanki wsypać cukier i wycisnąć część soku z limonki, oraz wrzucić wyciśnięte ćwiartki owocu do szklanki. Następnie dodać listki pokrzywy. Całość zgnieść muddlerem, ale jeśli nie  go nie masz to może to być moździerz lub inny sprzęt kuchenny z twardą, płaską końcówką. Chodzi o to, żeby limonka i pokrzywa puściły sok.

Do tak przygotowanej bazy drinka wsypujemy kruszony lód- wypełniając nim szklankę. Na koniec wlewamy mocny, schłodzony napar z mięty.

Całość udekorować plasterkiem limonki i listkami pokrzywy.

mojito b4

Gotowy drink:)

 

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>